Diell Lajme Ngjarjet kryesore

Aeroplani diellor vijon turin botëror

Written by Ecovolis Editor

Aeroplani diellor “Solar Impulse 2” rinisi turin e tij në botë duke lënë hapësirën e Oklahomës (qendër) për një fazë të re të udhëtimit pa karburant. Avioni eksperimental, i cili u nis rreth orës 04:22 (09:22 GMT) nga aeroporti ndërkombëtar i Tulsës, u ul në pistën e aeroportit ndërkombëtar të Dejtonit (Ohajo) të shtunën rreth orës 23:00 (të dielën rreth orës 03:00 GMT), sipas organizatorëve. Objektivi ynë është kryerja me sukses e turit të parë rreth botës me anë të avionit diellor, një dëshmi e qartë që teknologjitë moderne dhe të pastra mund të arrijnë të pamundurën”, deklaruan organizatorët e projektit. javanews.al/

5_solar