Lajme Ngjarjet kryesore

Çfarë ofron Shqipëria?

Written by Ecovolis Editor

Qytetet evropiane të pazakonta për t’u zbuluar

Nga perëndimi në lindje, nga veriu në jug, Evropa nuk ndalet kurrë së na befasuari. Nëse keni qenë në të gjithë qytetet e famshme, ose në ato të sugjeruara më parë, dhe keni nevojë të zbuloni destinacione të pazakonta, por të bukura, ju këshillojmë të nxitoni përpara se të mbushen me turistë!

Mure të fortifikuara me fytyrë nga një det i bukur, pallate antike, muzeume me pararojë, jeta e natës, pamje kartoline: ja 30 qytete të mahnitshme të përhapura për Evropën që do t’ju dhurojnë shumë emocione dhe akoma më shumë surpriza!

Berati (Shqipëri)

I njohur ndryshe si qyteti i “një mbi një dritareve”, Berati është vërtet spektakolar për të mos u humbur. Shtëpitë e tij janë antike, të bardha, otomane që ngjiten nga brigjet e lumit në kodër deri në kështjellën antike. Është një qendër historike dhe një lëmsh me kalldrëm, mure të pastra me çati të kuqe ku të humbësh është kënaqësi. I konsideruar si pasuri nga UNESCO në vitin 2008, ky xhevahir është akoma sekret që do ju lërë me gojë hapur.

Gazet Dita/

088-28-07-2009-castello-di-berati maxresdefault