Eco Bicycle Ecovolis Lajme

Fotot fituese “Natyrë e egër 2017”!

Written by ecovolis

Përkujtimi i një Specie në zhdukje nga Brent Stirton, Afrika e Jugut.
Vrasësit ishin ndoshta nga një komunitet lokal. Hyrja në parkun natyror të Hluhluëe Imfolozi u krye gjatë natës. Ata gjuajtën rinocerontin e zi duke përdorur një silenciator. Me shpejtësi, ata I shkulën dy brirët dhe u arratisën. Brirët e fildishtë do të jënë shitur tek një ndërmjetës më pas janë kontrabanduar nga Afrika e Jugut për në Kinë apo Vietnam.

“Jeta e bukur” nga Daniël Nelson, Hollandë. Daniël u takua me gorillën Caco në parkun nacional të Odzala në Republikën e Kongos. Këtu, Caco është duke festuar para një buke të ngrirë. Ai është rreth nëntë vjeç dhe po përgatitet të largohet nga familja e tij. Gorillat e ultësirës perëndimore janë të rrezikuara në mënyrë kritike, të kërcënuar nga gjuetia e paligjshme, sëmundjet (sidomos virusi Ebola), humbja e habitatit dhe ndikimi i ndryshimeve klimatike.

Dëbora e thellë kishte mbuluar luginën Lamar në parkun kombëtar Yelloëstone, Ëyoming. Dita ishte e ftohtë dhe e mbuluar me re. Kjo dhelpër e kuqe amerikane po gjuante pranë rrugës, duke hyrë në heshtje përgjatë sipërfaqes së ngurtësuar të borës. Imazhi, thotë Ashleigh, “ilustron realitetin e ashpër të jetës së dimrit në Yelloëstone”.

Surpriza e Gaforres, nga Justin Gilligan, Australi. Në botën blu, një grumbullim i gaforreve me madhësinë e një fushe futbolli.. Justin ishte duke dokumentuar një eksperiment të transplantimit të leshterikëve të Universitetit të Tasmanisë dhe u gjet në befasi. Një oktapod Maori dukej i kënaqur me të mirat e papritura. Kishte problem në zgjedhjen dhe kapjen e një gaforre. Për fat të mirë për Justin, skena kishte ujë të pastër dhe rrezet e diellit reflektonin për këtë foto.

Afrika e Jugut. Pjetri kishte kaluar një mëngjes të gjatë dhe të vështirë duke ndjekur shimpanzetë – pjesë e një trupi prej rreth 250 vetësh – përmes parkut kombëtar të Kibale të Ugandës. Totti ishte i zënë me udhtimin. Vetëm kur ai më në fund u rrëzua, pati mundësinë të njihet me portretin e kësaj gorrille.

Rituali i lashtë nga Brian Skerry, SHBA. Ashtu si brezat përpara saj, breshka lëkundet vazhdimisht në oqean. Lëkurpasmet janë breshkat më të mëdha, më të rënda dhe më të gjera. Pjesa më e madhe e jetës së tyre shpenzohen në det, të mbuluara me mister. Vetëm femrat kthehen në brigjet e tyre për të lëshuar dhe çelur vezët e tyre.

“Udhëtari I Natës” nga Marcio Cabral, Brazil. Për tre vera rresht, Marcio kishte fushuar në rajonin Cerrado të Brazilit, në savanën e madhe pa drunjë të parkut kombëtar Emas, duke pritur që të kapnin dritën e termeve. Larvat e vogla që jetojnë në shtresat e jashtme të shkëmbinjve, lëshojnë dritat e tyre bioluminescent “për të joshur prenë e tyre. Nga errësira hyri një hajdut gjigant, i pavëmendshëm nga Marcio në fshehtësinë e tij dhe filloi të sulmonte grumbullin e gjatë dhe të betonit me kthetrat e tij të fuqishme për të arritur termitet brenda thellë.

Dhjetëra balena u përzien me zhurmë në bregun verilindor të Sri Lankës, të grumbulluara aq afër sa mund të shihte Toni fotografi. Ky ishte një kongregacion i dhjetëra grupeve të balenave, si një mbledhje e klaneve. Grumbullimet si kjo mund të jenë një pjesë kritike e jetës sociale të pasur të balenave por raportohen rrallë. Rreth dy të tretat e popullsisë u larguan para se gjuetia e balenave të ndalohej në vitin 1986. Ky lloj grumbullimi i madh mund të ishte ‘një shenjë se popujt po shërohen’, thotë Toni.

Tapestry of Life nga Dorin Bofan, Rumani. Dorin ishte në Hamnøy në ishujt Lofoten, Norvegji, kur retë u ndanë, duke lejuar që shinat e dritës së diellit të binin në mure të mëdha të shkëmbit metamorfik, duke ndriçuar gjurmët e vegjetacionit që mbulonin kanionin dhe shpatet e tij. Malet këtu ngrihen ashpër nga deti, megjithatë buqeta malore arrin të fitojë terren. Kjo shumëllojshmëri malore është relativisht e vogël, dhe këtu në ngjyrat e saj të vjeshtës, ngjan si ar me ngjyra të ndezura!

Jockey Jellyfish nga Anthony Berberian, Francë. Në oqean të hapur larg Tahitit, Polinezisë së Francës, Anthony rregullisht zhytet natën në ujë më shumë se 2 kilometra. Qëllimi i tij është të fotografojë krijesat e detit të thellë – ato të vogla që ushqehen me plankton. Kjo larva e karavidheve, në fazën e phyllosoma, vetëm 1.2cm në të gjithë, ishte gripping kupolën e një kandil deti të vogël stomak. Çifti po lëvizte në të tashmen, por edhe filozofia dukej e aftë të drejtonte pelte.

Përbindëshi i akullit nga Laurent Ballesta, Francë. Laurent dhe ekipi i tij i ekspeditës po punonin jashtë bazës shkencore të Dumont d’Urville në lindje të Antarktidës. Raftet e akullit në fletën e akullit Antarktik Lindor po shkrihen më shpejtësi.. Kur Laurenti vuri re këtë ajsberg të vogël, ai pa mundesine për të treguar për herë të parë pjesën nënujore. U deshën tri ditë për të kontrolluar lokacionin, për të instaluar një rrjet të linjave nga shtrati i detit deri te buoys (në mënyrë që Laurent të mund të mbante një distancë të caktuar) dhe të merrte serinë e fotografive për të kapur skenën.

Të mbijetuarit e Palm-Oil nga Aaron “Bertie” Gekoski, UK / SHBA. Në ishullin e Borneos, tre breza të elefantëve të Borneanit kalojnë tarracat e një plantacioni të palmave të naftës.. Në shtetin malajzian të Sabah, ku shumica e pyjeve janë të regjistruar, industria e naftës vazhdon të jetë një nga drejtuesit kryesorë të shpyllëzimit, duke shtyrë elefantët në xhepa më të vegjël të pyllit. Gjithnjë e më shumë ata vijnë në konflikt me njerëzit, me elefantët që qëllohen apo helmohen dhe sulmet ndaj njerëzve janë gjithashtu në rritje.

Polar Pas De Deux nga Eilo Elvinger, Luksemburg. Nga anija e ankoruar e Svalbard, në Arktikën e Norvegjisë, Eilo vuri re një ari polar dhe këlyshin e saj dyvjeçar në distancë. “Më vjen turp për kontributin tonë në peizazhin e papërlyer,” thotë Eilo, “dhe se si kjo ndikoi në sjelljen e mbartësve”.