Eco Bicycle

2021: Një vit i krizës klimatike

Written by Alisa Peci

Një vështrim prapa në 12 muaj të samiteve kryesore, motit shkatërrues dhe zbulimeve alarmante

Burimi: The Guardian

Janar

Viti filloi me një numërim të dëmeve pas ngjarjeve katastrofike ekstreme të motit të vitit 2020, nga zjarret deri te përmbytjet. Duke parë vetëm SHBA-në, Kalifornia e dyfishoi rekordin e mëparshëm vjetor të zjarreve me më shumë se 1.7 milion hectare, ( në 4.1 milion hektarë) të djegur dhe NASA arriti në përfundimin se viti 2020 kishte qenë viti i përbashkët më i nxehtë i regjistruar. Noaa e SHBA-së dhe Zyra Meterologjike e Mbretërisë së Bashkuar e vendosën atë në vendin e dytë të afërt me vitin 2016.

Dhe viti 2021 – viti që do të shihte samitin vendimtar të OKB-së për klimën të mbajtur në Glasgow në nëntor – nuk po tregonte shenja se ishte shumë më mirë. Kontinenti i Afrikës pati janarin e tij më të ngrohtë në histori, ndërsa shirat e rrëmbyeshëm ranë në Malajzi, duke çuar në evakuimin e 50,000 njerëzve dhe vdekjen e të paktën gjashtë. Ndërkohë në Turqi kishte frikë se Stambolli do të mbetej pa ujë pas thatësirës më të madhe në një dekadë.

Por kishte hapa të vegjël përparimi në fronte të tjera. Brenda pak orësh pasi u bë president, Joe Biden njoftoi se SHBA do të ribashkohej me marrëveshjen e Parisit. Kompania izraelite StoreDot njoftoi se bateritë e makinave që mund të karikoheshin plotësisht në pesë minuta ishin prodhuar për herë të parë në një fabrikë kineze.

“Sipas mendimit tim, ne kemi pritur tashmë shumë gjatë për t’u marrë me këtë krizë klimatike dhe nuk mund të presim më. Ne e shohim atë me sytë tanë, e ndiejmë, e njohim në kockat tona dhe është koha për të vepruar.”

Joe Biden

Dhe në Mbretërinë e Bashkuar, një plan për të rifutur shqiponjat me bisht të bardhë në lindje të vendit u drejtua, në mënyrë të pazakontë, nga fermerët, të cilët thanë se donin “të frymëzonin njerëzit me natyrën dhe të nxisnin rimëkëmbjen më të gjerë të natyrës”.

Shkurt

Shkencëtari i njohur ndërkombëtarisht James Hansen u fut në grindje me Mbretërinë e Bashkuar mbi planet për një minierë të re qymyri në Cumbria, duke thënë se ajo tregonte “mospërfillje përçmuese për të ardhmen e të rinjve”.

Një valë historike e motit dimëror goditi SHBA-në lindore dhe Teksasin, me afro 10 milionë njerëz pa energji elektrike në kulmin e stuhisë dhe miliona pa ujë pas plasjes së tubacioneve; Më vonë u vlerësua se ishte stuhia dimërore më e kushtueshme e regjistruar.

Në një operacion të mrekullueshëm shpetimi në Indonezi, 10 orangutanë të shpëtuar u kthyen në natyrë. Helikopterët u përdorën për të transportuar majmunët e rrezikuar në mënyrë kritike thellë në pyll.

Dhe në Madagaskar shkencëtarët gjetën atë që besohet të jetë zvarraniku më i vogël në Tokë. Brookesia nana, një nano-kameleon, ka një trup sa një farë luledielli, vetëm 13.5 mm i gjatë.

Mars

Nju Jorku u ndez nga lajmet se delfinët kishin ardhur për të luajtur në East River – vërtetimi i një pastrimi afatgjatë të lumit që i kishte kushtuar qytetit 45 milionë dollarë. Më tej në veri, në strehën e kafshëve të egra Midway Atoll në Paqësorin e Veriut, “zogu më i vjetër i egër në histori”, 70-vjeçari Wisdom the Laysan albatross, nxori një zogth tjetër. E grupuar nga biologu Chandler Robbins në vitin 1956, Wisdom i ka mbijetuar një sërë partnerësh (albatrosët zakonisht çiftëzohen për gjithë jetën).

Në anën tjetër të planetit, Australia po goditej nga përmbytjet e tmerrshme, me mijëra të detyruar të largoheshin nga ujërat në rritje në Uellsin e Ri Jugor dhe industria e sigurimeve përballej me miliona dollarë dëme. Ndërkohë, i njëjti rajon po luftonte gjithashtu me një murtajë të minjve, me pamjet e tmerrshme që tregonin tokën duke lëvizur ndërsa brejtësit pushtuan.

Në SHBA, Deb Haaland u konfirmua si sekretarja e parë indigjene e kabinetit, pasi mori përsipër departamentin e mjedisit. Rritja e madhe e energjisë së rinovueshme në mbarë botën vazhdoi, me Kinën që njoftoi se kishte ndërtuar ferma me erë me një kapacitet total mahnitës prej pothuajse 100 GW në 2020 – një rritje prej gati 60% në vitin 2019. Por Climate Action 100, duke lançuar standardin e parë ndonjëherë për gjurmimi i progresit të korporatave në ndryshimin e klimës, zbuloi se vetëm një pjesë e vogël e ndotësve të mëdhenj po ndërmerrnin veprime serioze.

Prill

Një vendim i rëndësishëm ligjor i Gjykatës së Lartë Kushtetuese gjermane zbuloi se masat e qeverisë për mbrojtjen e klimës ishin të pamjaftueshme për të mbrojtur brezat e ardhshëm. Qeveria premtoi se do të merrte masa për atë që një nga aktivistët e rinj që kishte ngritur çështjen e quajti “një fitore e madhe për lëvizjen e klimës”. Ndërkohë, në Mbretërinë e Bashkuar, mjekja ligjore që mbikëqyri rastin e trishtuar të një vajze të re, Ella Kissi-Debrah, e cila vdiq pas një sulmi astme në vitin 2013, publikoi një raport që bëri thirrje për uljen e niveleve maksimale të detyrueshme ligjore të ndotjes së ajrit në grimcat. MB.

Dhe në SHBA, një samit dy-ditor mbi ndryshimin e klimës u përfundua me premtime nga të gjitha anët, duke përfshirë një nga SHBA për të ulur gazrat e saj serrë me 50-52% deri në vitin 2030. Vendi gjithashtu u zotua të dyfishojë ndihmën financiare për të ndihmuar vendet e tjera me objektivat e tyre. “A mjafton? Jo”, tha John Kerry, i dërguari i Bidenit për klimën, i cili më herët kishte arritur një marrëveshje për të bashkëpunuar me Kinën për ndryshimet klimatike. “Por është më e mira që mund të bëjmë sot dhe dëshmon se mund të fillojmë të lëvizim.”

Ndryshimet erdhën në sfondin e një zhvillimi shqetësues megjithatë, pasi shkencëtarët arritën në përfundimin se rryma e ngrohtë e Atlantikut e lidhur me ndryshime të rënda dhe të papritura në klimë në të kaluarën ishte tani në nivelin më të dobët në të paktën 1600 vjet. Rryma njihet si Qarkullimi Meridional i Përmbysjes së Atlantikut (Amoc).

Stuhitë e mëdha të rërës në Kinë e zverdhën qiejt mbi Pekinin për disa ditë, ndërsa cikloni Seroja solli shi të dendur dhe erëra të forta në Australinë Perëndimore, me disa vende që shohin reshjet e tyre më të larta ditore ndonjëherë.

Maj

Një gjykatë holandeze urdhëroi Royal Dutch Shell të ulë emetimet e saj globale të karbonit me 45% deri në fund të vitit 2030 në një vendim të paprecedentë që do të ketë implikime të mëdha për industrinë e energjisë dhe shumëkombëshe të tjera ndotëse.

Vendimi erdhi pikërisht pasi Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë publikoi Net Zero deri në vitin 2050, një raport historik i cili deklaronte se shfrytëzimi dhe zhvillimi i fushave të reja të naftës dhe gazit do të duhej të ndalohej këtë vit dhe nuk do të mund të ndërtoheshin termocentrale të reja me qymyr. bota dëshironte të qëndronte brenda kufijve të sigurt të ngrohjes globale dhe të përmbushte objektivin e emetimeve neto zero deri në vitin 2050.

Tetë të rinj australianë dhe një murgeshë kërkuan një urdhër në shtator 2020 për të parandaluar ministren e mjedisit, Sussan Ley, që të miratonte përfundimisht projektin e zgjerimit të minierës së qymyrit Vickery në Uellsin e Ri Jugor në veri-lindje.

Ndërkohë në Australi gjykata federale zbuloi se ministrja e mjedisit, Sussan Ley, kishte për detyrë të kujdesej për të mbrojtur të rinjtë nga kriza klimatike, në atë që avokatët thanë se ishte “hera e parë në botë” që njihej një detyrë e tillë kujdesi. .

Në Francë, ministri për tranzicionin ekologjik kënaqi dhe tmerroi njerëzit në të njëjtën masë me njoftimin se ligji i ri i klimës do të hiqte mishin nga menyja një herë në javë në shkolla.

Turqia u godit nga “llavat e detit” – një shtrese material dhe kimike e ngjashme me mukozën që po lyente brigjet e Turqise, e krijuar si rezultat i temperaturave të ngrohta dhe rrjedhjeve bujqësore që inkurajuan fitoplanktonin të rritet. Por në Kaliforni, pas një sezoni të shkurtër dhe të vonë me shi, guvernatori po shpallte një emergjencë të afërt thatësire në 41 nga 58 qarqe.

Qershor

Një nga valët e të nxehtit më të jashtëzakonshme dhe më të fuqishme të përjetuara ndonjëherë nga Amerika e Veriut goditi bregun perëndimor në qershor dhe nuk u largua. Shkaktuar nga ajo që meteorologët e quajtën “kupolë e presionit të lartë”, vala e të nxehtit u shtri nga Kalifornia – duke përkeqësuar thatësirën edhe kur filluan zjarret e para të sezonit – deri në Kanada, ku temperaturat u rritën deri në 121.28 F (49.6 C). , duke thyer të gjitha rekordet e mëparshme.

“Ky është fillimi i një emergjence të përhershme,” tha guvernatori i shtetit të Uashingtonit.

Edhe pjesë të tjera të botës panë temperatura përvëluese. Si Evropa ashtu edhe Azia kishin qershorin e dytë më të ngrohtë në rekord, ndërsa Afrika dhe Zelanda e Re kishin qershorin më të ngrohtë të regjistruar ndonjëherë.

Por përpjekjet për të luftuar përsëri vazhduan gjithashtu. Polonia njoftoi se do të mbyllte Bełchatów, termocentrali më ndotës i Evropës (edhe pse vetëm në vitin 2036). Qyteti i Londrës tha se do të krijonte një rrjet ngrohjeje dhe do të hapte gropa për një nga sistemet më të mëdha të ngrohjes me karbon të ulët në Mbretërinë e Bashkuar.

Sri Lanka pranoi katastrofën pasi MV X-Press Pearl, një anije që transportonte kimikate toksike, mori zjarr në brigjet e saj dhe u mbyt. Ndërkohë Kina po fiksohej në një tufë elefantësh që kishin ecur 300 milje në qytetin e Kunming.

Korrik

Temperatura mesatare e sipërfaqes globale për korrikun ishte më e nxehta që nga fillimi i regjistrimeve në 1880, me Death Valley në Kaliforni që regjistroi 54.4C (130F).

Ndërsa valët e të nxehtit dhe thatësirat në SHBA u përkeqësuan, India, Kina dhe Evropa po goditeshin nga përmbytjet katastrofike. Reshjet e rrëmbyeshme në bregun perëndimor të Indisë çuan në 115 të vdekur, ndërsa provinca Henan në Kinë pa shi në vlerë prej një viti – 604 mm – në një ditë të vetme. Videot tmerruese treguan se ujërat ngriheshin në metro, ndërsa qindra mijëra u detyruan të evakuoheshin. Dhe në Gjermani grindjet shpërthyen kur u zbulua se një sistem paralajmërimi i hershëm për përmbytjet kishte dështuar, pasi rrëketë e shiut shpërthyen fshatra dhe qytete, duke lënë më shumë se njëqind njerëz të vdekur.

Ndërkohë, qeveria australiane vazhdoi të luftojë përpjekjet për të shpallur “në rrezik” Reefin e Madh të Barrierës, me politikanët vendas që thanë se kishin frikë për ndikimin që deklarata do të kishte në vendet e punës. Në Mbretërinë e Bashkuar, kompania e ujit Southern Water u gjobit me një gjobë rekord prej 90 milionë funte, pasi një hetim gjashtë-vjeçar gjeti prova se kishte derdhur qëllimisht ujërat e zeza të patrajtuara në det për të shmangur koston e përmirësimit të infrastrukturës.

Dhe, për të plotësuar një muaj të zymtë për planetin, të dhënat e reja treguan se shkrirja e Grenlandës ishte në rritje, me sasinë e akullit që zhdukej brenda një dite të vetme, e mjaftueshme për të mbuluar të gjithë Floridën në 5 cm ujë, sipas studiuesve.

Gusht

Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike i dha botës paralajmërimin e tij më të ashpër, duke arritur në përfundimin se ndryshimi i klimës ishte shkaktuar pa mëdyshje nga aktivitetet njerëzore dhe duke paralajmëruar se disa nga ndikimet tani ishin të pashmangshme dhe “të pakthyeshme”.

Ndërsa vapa vazhdoi, zjarret shpërthyen në Mesdhe, ku kryeministri grek i përshkroi ato si “katastrofën më të madhe ekologjike të vendit në dekada” dhe në më shumë se 9 milion hektarë pyje në Siberi.

Ndërkohë përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut goditën Japoninë, ku më shumë se një milion njerëz u evakuuan nga shtëpitë e tyre, si dhe Turqinë, Kolumbinë dhe Tenesin në SHBA, ku një përmbytje rekord përfshiu shtëpi dhe rrugë. Shiu ra në pikën më të lartë të shtresës së akullit të Groenlandës për herë të parë në rekord.

Një kompani suedeze beri dorëzimin e parë në botë të “çelikut të gjelbër” – i bërë pa përdorur qymyr – pasi energjia diellore tejkaloi qymyrin në Australi për herë të parë kur, për një moment të shkurtër, më shumë energji elektrike u gjenerua nga energjia diellore.

Në Mbretërinë e Bashkuar, Rebelimi i Zhdukjes u kthye në veprim, duke bllokuar Urën e Londrës dhe Cirkun e Oksfordit, duke derdhur bojë të kuqe në hyrjet në qytetin e Londrës dhe duke u mbyllur jashtë Muzeut të Shkencës për marrëveshjen e sponsorizimit me gjigantin e naftës Shell.

Shtator

“Blah bla bla” ishte ajo që Greta Thunberg i quajti premtimet nga liderët globalë në mbarë botën për të trajtuar ndryshimet klimatike, duke vënë në dukje se emetimet e karbonit ishin ende në rrugën e duhur për t’u rritur me 16% deri në vitin 2030. Ndërsa Cop26 po afrohej dhe pas verës së rekordit -Zjarret, valët e të nxehtit dhe përmbytjet, politikanët kudo ishin nën presion në rritje për të përmirësuar ofertat e tyre. Një marrëveshje SHBA/BE për të reduktuar emetimet e metanit ndihej si një kontribut i mirë.

Një lëvizje e re proteste filloi në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa demonstruesit e Izoloni Britaninë filluan të ulen në autostrada për të kërkuar veprim klimatik në formën e izolimit për stokun e banesave të vendit. Në Skoci, ndërsa përgatitjet u përshpejtuan, një burrë ndërtoi një arkë në një kodër, duke i thënë komitetit të planifikimit kur pyeti nëse ishte një strukturë e përhershme: “Nuk është e përhershme në të njëjtën mënyrë që nuk do të jetë njerëzimi nëse nuk e bëjmë ne. merrni masa për klimën.”

Në një ironi të dhimbshme, të dhënat e reja zbuluan se vetë zjarret po lëshonin sasi rekord të dioksidit të karbonit. Ndërkohë, një krizë energjetike po shpërtheu në të gjithë botën, me çmime të larta të gazit në Evropë dhe presion mbi furnizimet me energji elektrike dhe qymyr në Kinë.

Tetor

Kina priti konferencën Kunming mbi biodiversitetin dhe njoftoi një fond prej 233 milion dollarësh (170 milion £) për të mbrojtur biodiversitetin në vendet në zhvillim. Ne do të marrim zhvillimin e një qytetërimi ekologjik si udhërrëfyes për shek të ordinojë marrëdhëniet midis njeriut dhe natyrës. Xi Jinping

Me vetëm pak ditë përpara Cop26, Australia, një nga vendet më të njohura për qëndrimin kundër veprimit të klimës, publikoi planin e saj se si do të reduktonte emetimet e karbonit, por u quajt “një mashtrim” që nuk përmbante detaje dhe asnjë modelim.

Diku tjetër, megjithatë, shenjat e ndryshimit ishin të dukshme, me një sërë planesh të shpallura në Samitin e Iniciativës së Gjelbër të Lindjes së Mesme, të udhëhequr nga Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat do të presin Cop28 pas dy vitesh.

Një Tesla u bë makina e parë ndonjëherë me bateri që kryeson tabelën e shitjeve në Evropë. Dhe në MB, qeveria u detyrua nga një rebelim gati të kthehej dhe të vendoste një detyrë mbi kompanitë e ujit për të reduktuar shkarkimet e ujërave të zeza.

Në SHBA, një senator fitoi famë globale: Joe Manchin, një demokrat konservator, po përballej kundër partisë së tij për shkurtime të mëdha në planet e Presidentit Biden për ndryshimin e klimës. Për një moment të shkurtër, dukej sikur Biden do të duhej të shkonte në Cop26 pa asnjë përparim legjislativ në shtëpi.

Nëntor

Më në fund Cop26 ishte duke u zhvilluar, pas dy vitesh pandemie, vonesash, shqetësimesh, kritikash dhe negociatash. Udhëheqësit botërorë u mblodhën për dy ditët e para dhe u nxitën nga David Attenborough që të “motivoheshin nga shpresa dhe jo nga frika”. Biden e kishte miratuar më në fund projektligjin e tij, por kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, i frenoi ngjarjet duke mbajtur fjalimin e tij dhe më pas hipi në një avion privat për të bërë udhëtimin e shkurtër për në Londër.

Java e parë pa një sulm marrëveshjesh për metanin, shpyllëzimin, qymyrin, ambicien për t’u përmbajtur në 1.5C të ngrohjes dhe financave, me qindra banka më të mëdha në botë dhe fondet e pensioneve me asete me vlerë 130 trilion dollarë që u angazhuan për të kufizuar emetimet e gazeve serrë.

Deri në fund të javës së dytë të negociatave të vështira, presidenti i samitit, Alok Sharma, i kishte shtyrë vendet në një marrëveshje, duke përfshirë një mekanizëm me rrota që i kërkonte çdo vendi të përmirësonte planet e tij për reduktimin e emetimeve në kohë për Policin e ardhshëm në Egjipt pas një viti. , dhe çdo vit më pas.

Megjithatë, shumë ishin të shqetësuar që marrëveshja nuk përfshinte lehtësinë e humbjes dhe dëmtimit që shumica e botës kishte kërkuar, për të ndihmuar veçanërisht vendet në zhvillim të paguajnë për ndikimet e krizës klimatike që tashmë po ndihej.

Përtej samitit, stuhitë e shiut goditën Kolumbinë Britanike në Kanada, e goditur më parë nga valët e të nxehtit të verës, prishën rrugët dhe çuan në një gjendje të jashtëzakonshme.

Në oqeane u pa një nga kafshët më të rralla në botë: balena mitike e spermës së bardhë, e parë duke dalë në sipërfaqe për një moment, nga ujërat jashtë Xhamajkës.

Dhjetor

Organizata Botërore Meteorologjike (WMO) njoftoi në mes të muajit se kishte njohur një rekord të ri të temperaturës në Arktik: vera e vitit 2020 kishte parë qytetin rus të Verkhoyansk të goditur me një temperaturë më të lartë të të gjitha kohërave prej 38°C (100.4°F). ).

Përmbytjet përfshiu Queensland, Australi, me deri në 180 mm shi që ranë në 24 orë në disa pjesë të shtetit. Britania e Madhe u godit nga stuhia Arwen dhe stuhia Barra. Shira të dendur ranë në Irak, duke çuar në përmbytje të rënda dhe zhvendosje. Dhe tornadot shkatërruan Amerikën e Veriut, me të paktën 70 vdekje në Kentaki në atë që u përshkrua si “ngjarja më shkatërruese e tornados” në historinë e shtetit, vetëm për t’u pasuar, deri në fund të muajit, nga temperatura rekord dhe reshje bore. .

EO Wilson, i cili vdiq më 26 dhjetor, kishte paralajmëruar shumë herë se njerëzit nuk mund të vazhdonin të përdornin tokën dhe burimet e planetit në mënyrën që bënin. Biologu ishte përfshirë në polemika në disa raste gjatë karrierës së tij. Megjithatë, paralajmërimi i tij se “ne jetojmë në një gjendje deluzionare” nëse nuk e kuptojmë barrën që mënyra perëndimore e jetesës i imponon Tokës, tingëllon i vërtetë edhe tani.

Nëse i gjithë njerëzimi do të zhdukej, bota do të rigjenerohej përsëri në gjendjen e pasur të ekuilibrit që ekzistonte 10,000 vjet më parë. Nëse insektet do të zhdukeshin, mjedisi do të shembet në kaos.

Burimi: The Guardian